אלמני הקש הצהובים

חזרה למאמרים

 

אלמני הקש הצהובים – הזמן התל-אביבי

 שנת המאה לתל-אביב זימנה למדף הספרים יצירות רבות שנחלקות בין שתי סוגות. מחד, ספרי עיון ומידע ומאידך, יצירות העוסקות בתיאורים נוסטלגיים של העיר. על פי רוב, מנקודת מבט עכשווית.

הספר 'אלמני הקש הצהובים' הוא יוצא דופן משום שקיים בו שילוב מרתק בין תיאורי נוף משובבי לב ותיעוד היסטורי מדויק. העלילה עתירת דמויות תל-אביביות, חלקן בשמות בדויים, המוצגות באפיון חד ומתוארות במינון נכון של ציניות דקה וחמלה, זהו סיפור על אנשים שבאו מנופים ואקלימים זרים וביקשו להשתלב בהווייתה של עיר הכותבת את תולדותיה תוך כדי התרחשותם.

הסופרת שושנה שרירא (1917 – 2003) ידעה לשזור בחוט עלילתי את כל מרכיבי 'הזמן התל-אביבי'. (כותרת המשנה שהגתה חוקרת הספרות פרופ' יפה ברלוביץ). העלילה מוגשת בלשון קולחת.

במוקדו של הסיפור מתואר, בדייקנות מפתיעה, מבנה הניצב עד היום ברחוב הרב קוק 30 בגבול כרם התימנים ושכונת 'גאולה'. דמות המפתח הוא  שמואל שרירא (1883-1944), שהיה איש אשכולות בר אוריין, סופר, חוקר מקרא, מחנך ועיתונאי. שרירא עסק במחקר חלוצי על שורשי המוסיקה היהודית וקורותיה במרחבי הזמן והמום בו התפתחה.

למקרא הספר צפים ועולים נופים סואנים המוכרים לקורא מזמננו כפי שהיו בעת התרחשות עלילות הספר. עורכת הספר היא העיתונאית אילת אלגור-גורפינקל, בתה של שושנה שרירא. הפרק החותם את הספר כולל ביוגרפיות מתומצתות על האישים המוזכרים בספר, כולל הסופרת עצמה, נספחי תמונות ומסמכים והערות מחכימות המעניקות מימד עובדתי לתיאור הספרותי ומעגנות אותו במציאות ההיסטורית.

בגוף הספר שזור מעין תעודת זהות גיאוגרפית ובה הכוונה למקומות המתוארים תוך ציון מצבם העכשווי. ספר זה מצפה כעת למדריך בעל יוזמה אשר יהפוך את תכניו לסיור מודרך ברחבי תל-אביב, שהייתה ושעודנה.

 

אלמני הקש הצהובים – הזמן התל-אביבי
מאת שושנה שרירא

345 עמודים

הוצאת כרמל ירושלים

מחיר מומלץ 89 ש"ח

לוח אירועים

מאמרים אחרונים

פיתוח אתרים | בנית אתרים | עיצוב אתרים | www.daatnet.co.il